Anasayfa / Elektro Gitar / Ekstra / Elektro Gitar Bakımı nasıl yapılır ?

Elektro Gitar Bakımı nasıl yapılır ?

Elektro Gitara Nasıl Bakılır ?

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde bir gitara nasıl uzun vadeli sahip olabileceğinizi anlatacağım;

Gitarlar yaşlandıkça özelliklerini kaybeden enstrümanlardır. Tabiki siz bakımını yapsanızda yapmasanızda zamanla bu her türlü ilk zamanki gibi olmayacaktır.Bakım sizin 10 yıllık kullanacağınızın gitarın süresini 2 3 hatta 4 sene uzatabilir.

Bakıma geçiyoruz;

gitarbakimi-1

Elleri temiz tutmak

Gitarımızı çalmadan önce her zaman temizliğe önem vermeliyiz.Tel bakımı için ellerimizin yağlı olmamasına özen göstermeliyiz.

gitarbakimi-2

Telleri temizlemek

Elimize temiz ve tüy bırakmadan bir bez alıp telin üstünde biriken ter ve yağları yavaşça kazıtırmış gibi siliyoruz.

gitarbakimi-3

Gitarı Saklamaya özen göstermek

Bir gitar havaya maruz bırakılırsa, toz ve atmosferik kirleticilerin sürekli birikimi sonunda vücut ve metal donanımında zamanla eskime oluşacaktır.Bu nedenle gitar mağazaları sadece göstermelik gitarları reona koyup asıl verilecek olanları arkada kapalı kutular ardında tutarlar.

gitarbakimi-4

Nem ve Gitar Terlemesi

İdeal olarak, bir gitar 45 ile yüzde 55 arasında bir bağıl nemde muhafaza edilmelidir. Daha yüksek veya daha düşük nem seviyeleri, çatlama ya da kablo ve metal parçaların ahşap ve korozyon çözgü neden olabilir. Gitar çantanızda lütfen kurutucu bir malzeme taşıyınız.

gitarbakimi-5

Makine Yağı sürmek

Bir gitar tuner genellikle çelikten yapılır ve bunlar zamana maruz kaldığı için rotasyonlar aşınma ve pas ve korozyon metal ortaya koyar. Bunu önlemek için (donanım mağazalarında mevcut) birkaç damla makine yağı işimizi görecektir.

gitarbakimi-6

Bir teknisyene mekanizmayı göstermek

Elektro gitar adı üstünde elektrik bir gitardır elektrik gitarların mekanizması en kötü 4 yada 5 ayda bir teknisyene gösterilmelidir.

gitarbakimi-7

Çizilme ve görünüm

Çoğu metal gitar donanım kromlu bir renge sahiptir. Her gitar siz kullanmasanız bile sadece açıkta kalmasıyla solma ve hatta çizilmelere maruz kalacaktır. Bunun çaresini gitar mağazalarına başvurarak giderebilirsiniz.

Yorumlar

Yorumlar

Hakkında Gitar Ogreniyorum