Anasayfa / SÖRF / Elektro gitarın icadı Kim bulmuştur

Elektro gitarın icadı Kim bulmuştur

İcat edildiği günden beri en çok kullanılan müzik aletlerinden birisi olan elektro gitar’ın bulunuşu müzikte bir devrim niteliğini taşımaktadır. Elektro gitar diğer müzik entrumanları ile birlikte kullanıldığında bile ayırd edici ve güçlü sesi sayesinde öne çıkmaktadır. Carlos Santana, Avril Lavigne ve Lenny Kravitz gibi sanatçılar, bu önemli enstrümanın kullanımında öne çıkan müzik kişiliklerinden sadece bir kaçıdır. Peki elektro gitarı kim icat etti.20.yy başlarında, plak kayıt teknolojilerinde hızlı bir gelişme yaşanmaktadır. Müzik şirketleri, müzik dinleyicilerini sadece dinleyici olma konumundan çıkarmak ve müziğe aktif katılımını sağlamak için bol ritimli şarkılara ağırlık verirler. Böylece herkesin kolayca öğrenebileceği basit danslar ortaya çıkar ve dinleyicinin müziğe etkin bir şekilde katılımı sağlanır.

Fakat ritim duygusunu o dönem en çok veren davul, zil ve üflemeli çalgılar gibi güçlü entrümanlar arasında gitarın sesi kaybolmaktadır. Gitar tellerinin titreşimi, sadece gitarın akustik yapısıyla orantılı olarak ses yaymaktadır. Bu durum grupta diğer enstrumanların seslerin yanında gitar sesinin duyulamamsına neden olmaktadır. Ya gitarlar büyütülecek ki o zaman da çalması imkansızlaşacaktır yada başka bir çözüm yolu gerekmektedir.

Les Paul
Elektro Gitar – Les Paul
1920′li ve 1930′lu yıllarda bazı mühendis ve müzisyenler gitar sesini yükseltme ihtiyacını gidermek için çalışmalar yaparlar. Bu dönem gitar tasarımlarının en önemlilerinden biri de Lester Polfus tarafından yapılan gitardır.

Lester Polfus, fonograf iğnesi, mikrofon veya telefon manyetiklerini gitarın gövdesine yerleştirir; gövdenin titreşimini pikap iğnesi veya mikrofonla amplikatörlere aktarılması ve amplikatörlerin de bu sesi istenilen ölçüde büyütmesi sonucu bu elektro gitar yada daha doğrusu sesi elektrik yardımıyla artırılmış bir akustik gitar elde eder.

Gerçek adı Lester William Polsfuss olan Les Paul bundan tam 96 yıl önce 9 Haziran 1915′te ABD ’nin Wisconsin eyaletinde dünyaya geldi. 8 yaşında armonika çalarak müziğe başlayan Les Paul bir süre banjo çaldıktan sonra gitar kullanmaya başladı. Les Paul 13 yaşında gitarist olarak para kazanmaya başladı. Dönemin ünlü country grubu Rube Tronson’s Cowboys ile turnelere katılan Les Paul lise eğitimini yarıda bırakarak tamamen müzik piyasasına yöneldi.

Les Paul 1930′lı yılların ortalarında kendi elektro gitarını geliştirmek için karar aldı. 30′lı yılların elektro gitarları mikrofonlarla manyetik etkileşim oluşturup rahatsız edici bir ses çıkarması Les Paul’u bu arayışa itti. Tasarladığı “The Log” isimli gitar ilk modern elektro gitar olarak kabul ediliyor. Les Paul, müzisyen kişiliğinin dışında mucit kişiliği ile de önemli bir sanatçıdır. Les Paul, dünyanın en popüler gitar markası olan Gibson ile 1950′lerde geliştirdiği modeli ile tüm zamanların en fazla satan elektro gitarını da geliştirmiştir. Les Paul 13 Ağustos 2009′da, 94 yaşında hayatını kaybetti.

Ancak bugün kullanılan elektrogitarlar Les Paul’ün yaptığı gitarlardan farklıdır. Günümüzde kullanılan elektro gitarların gelişimi ve yenilikleri ile ilgili çalışmalar, uzunca bir süredir müzik enstrumanlarının elektrifikasyonuyla ilgilenen mühendis Lloyd Loar’dan gelmiştir.

Lloyd Loar, 1930′larda getirdiği yenilikle elektrogitarlarda bugün kullanılan manyetiklerin basit bir örneğini yaparak tellerin altına yerleştirir. Lloyd Loar’ın çalışması oldukça önemlidir, çünkü gövde titreşimine değil, tellerin titreşimine odaklanmıştır ki, bu daelektrogitarların bundan sonraki gelişimi düşünüldüğünde, doğru bir tercih olacaktır.

1940′ların sonunda Fender efsanesi doğar. Leo Fender’in Doc Kauffman ile birlikte 1946′da kurduğu “Fender Electric Instruments Company” kısa süre içerisinde seri üretilebilen ilk elektrogitarı imal eder.

Elektro gitarın mucidi Les Paul ve müzik piyasasının Henry Ford’u olarak Leo Fender kabul edilmektedir.
les-paul-kimdir

Yorumlar

Yorumlar

Hakkında Gitar Ogreniyorum