Anasayfa / SÖRF / Gitara Başlamak Bilinmesi Gerekenler

Gitara Başlamak Bilinmesi Gerekenler

b-25205-gitarlar

Selam arkadaşlar,

      Gitara yeni başlayacak arkadaşlar için bilgilendirme amaçlı bir yazı yazmak istedim ve gitara başlarken gitar seçimi ile ilgili aklıma gelen bi kaç şeyi sizlerle paylaşmak için bu yazıyı yazıyorum.

      Öncelikle gitara başlarken nasıl gitar seçilmeli bu konuya değinelim: Eğer pena kullanmak istemiyorsanız tırnaklarınızı kullanacaksanız ve klasik müzik, türkü, yada ispanyol tarzı şeyler seviyorsanız misina telli olan klasik gitar ile başlamanızda fayda var. Klasik gitarın tellerinin misina olmasından dolayı tırnaklarla çalmaya elverişlidir ve ses olarak da biraz daha tok bir sesi vardır. Eğer sert müzikler dinliyorsanız solo çalmaya çalışacaksanız da elektro gitar ile başlamalısınız. Elektro gitara başlamadan önce klasik öğrenmek gerek gibi laflara çok kulak asmayın çünkü klasik gitar ile elektro gitar neredeyse farklı enstrümanlar gibidirler. Örneğin;klasik gitar tırnakla çalınırken; elektro gitar pena ile çalınır ve tutuş pozisyonu doğal olarak apayrıdır. Klasik gitarın daha kalın bir klavyesi vardır; elektronun ise daha ince ve daha rahat bir klavyesi vardır. Akustik gitar ise; elektroyla paralel şekilde çalınır. Daha çok popüler müzik dinliyorsanız yada tek gitar çalarak söyleyecekseniz de akustik gitarı seçmelisiniz. Şimdi hangi gitarı seçeceğimize karar verdiysek gitar alırken nelere dikkat etmeliyiz ona bakalım:

      Klasik gitar ise; seçimimiz öncelikle gitarın tüm perdelerinde deneyerek seslerde bozukluk olmadığına emin olmalıyız. Tellerin yüksekliğine de bakmalıyız. Bu biraz göreceli de olsa klavyenin fazla uzak olmamasına dikkat etmeliyiz. Tellerin klavyeye yakın olması rahat çalmamızı sağlar ama dikkat etmemiz gereken başka nokta; çok yakın olursa da cızırtı yaparak bizi rahatsız edebilir. Ayrıca teller yaklaştıkça çalım kolay olmasına karşın; tellerin mesafesi uzaklaştıkça da daha iyi bir sustain alırız gitardan. Yani deneyerek buna sizin karar vermeniz gerekiyor, benim şahsi tercihim mümkün olduğunca klavyeye yakın telli gitar kullanmaktan yana.

      Elektro gitar konusu biraz ayrıntılı bir konu; bununla ilgili detaylı yazılar da zaman zaman yazacağım ama kabataslak anlatmaya çalışayım: Öncelikle eğer metal, heavymetal tarzı sert müzikler dinliyorsak, gaine abanmayı seviyorsak, mutlaka gitarımızda humbecker dediğimiz çiftli manyetiklerden bulunmalı. Ama daha teiz sesler seviyorsak, akustik tonlar daha çok hoşumuza gidiyorsa, o zaman single dediğimiz tekli manyetik tercihimiz olmalı. Daha çok pop tarzı şarkılar dinliyorsak da bir telecaster güzel olacaktır. Eğer bu konuda kafanız karışıksa herşeyi dinlerim diyorsanız; ilk etapta H-S-S manyetik dizilimi olan bir gitarla başlayabilir, ilerde kendi hoşunuza giden sounda göre bir gitar seçebilirsiniz. Şimdilik anlatacaklarım bu kadar umarım faydalı olur.

      İyi çalışmalar arkadaşlar…

Burak DOĞUSOY ‘ a teşekkürler

Yorumlar

Yorumlar

Hakkında Gitar Ogreniyorum