Anasayfa / Klasik Gitar / Ekstra / Gitarda Pima Nedir?

Gitarda Pima Nedir?

Gitarda pima elle çalma tekniğidir. Her enstrümanda olduğu gibi gitarı da pena yerine elle çalabiliriz. Gitarı pima düzeni ile çalmayı istiyorsak, sol el ile tellere basmamız ve sağ el ile tellere vurmayı öğrenmemiz gerekecektir. Pima ile gitarı çalarken bazı kodlamaları kullanmamız gerekir.

Sağ el kodlamaları: Gitarın üstten ilk üç teli P, dördüncü teli İ, beşinci teli M, altıncı teli A olarak (P-İ-M-A) adlandırılır.

Sol el kodlamaları: başparmak P, işaret parmağı İ, orta parmak M, yüzük parmağı A olarak (P-İ-M-A) şeklinde adlandırılır.

Bu düzen ile gitar çalabilmek için, gitar tellerine yeterli hız ve kesinlikle, doğru bir şekilde basmak zorundayız. Pima düzeninde gitar üzerinde alıştırma yapacaksak yine kolaydan zora doğru kendimize bir zemin hazırlamalı ve bol bol tekrar yapmalıyız. Sırası ile önce P, sonra İ, sonra M ve en son A tellerine basma alıştırmaları yapılmalıdır. Akustik olarak istediğimiz kıvama ulaşana kadar sıra ile daha sonra ritim ile çalınmalıdır. Arpej parçalar belli ritim özelliklerine göre çalınır. Örneğin 3/4 ve 6/8’lik ritim arpeji demek, üç adet tam ses ve altı adet sekizlik ses var demektir. Dolayısıyla üç tam ses olan bir ritimde temel arpej olarak pima düzeni kullanılabilir.

gitarda pima el ile gösterim

gitarda pima el ile gösterim

Arpej çalarken en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri, sağ el bileğinin kesinlikle oynamamasıdır. Bileğimiz gitara dayalı olmalı ve sadece parmaklarımız hareket etmelidir. Klasik gitarda serçe parmağımızı hiç kullanmasak da, flamenko çalarken serçe parmakta kullanılabilir. Bu parmak X olarak kodlanır. Çalışmalarımızı sürdürebilmek ve devamlılığını sağlamak için karışık düzende egzersizler yapmak gerekmektedir. Pima, pima-mi, pima-miam, pimi-aimi bunlara örnek olarak gösterilebilir. Şarkıların özgünlüğüne göre (tabi ki gitar çalarken ölçü ve forma sadık kalmak suretiyle) bu düzenler daha da arttırılabilir.

Gitaristlerin çoğu gitarda pima düzenini kullanarak enstrümanı çalmak ister. Bu onlara daha fazla doğaçlama imkânı verir. Bu egzersizleri yaparken doğru ve kaliteli sesler almak için sol elin de akortlara doğru basması son derece önemlidir. Tüm arpej formları ve egzersizlerinde pima düzenini kullanmak ve bunları pena ile de süslemek, gitar çalmayı öğrenmenin ilk adımı sayılır. Usta gitaristlerin el hareketlerini sürekli izlemek ve akortların kulakta bıraktığı hoş sesleri dinlemek, pima düzenini öğrenmenin bir başlangıcı olabilir.

Yorumlar

Yorumlar

Hakkında Gitar Ogreniyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.