Anasayfa / SÖRF / Selim Işık Hayatı Otobiyografisi

Selim Işık Hayatı Otobiyografisi

2e2843e2ade511d88df42c8a44a73c77_L

 

Selim Işığın Hayatı , Selim Işık Kimdir ?
Selim Işık 15/05/1975 ,Sivas Suşehri doğumlu.
1993 yılında PREDATOR adlı bir thrash metal grubu kurarak müzik hayatına başlar.Thrash gruplarının cover larını yaparak gitar tekniğini ve bilgisini geliştirir ve 1996 yılında ADA EKSPRESİ adlı gruba girer.
Katılımcı ruhunun ve gelişimciliğinin geri beslemesini Ada Ekspresi’nden alabileceğini düşündüğü için bu gruba daha fazla önem vermeye başlar. Grubun diğer elemanları da aynı gelişimci ruha sahiptir.Gitar:Erhan Turan Bas:Ömer İlyas Güney Davul:Alper Yazıcı (Davulda Levent Bursalı Vokalde de Sadi Baydar daha sonradan grupta yeralırlar.) Ada Ekspresi, Türkçe Sözlü Progresif Metal grubudur.
Bu gelişmeler Selim’i daha çok müziğe bağlar ve artık 1996’da kazandığı Marmara Üniversitesi Elektronik Bölümü ikinci planda kalır. Ne var ki bu dönemlerde Ada Ekspresi çalışmaları grup elemanları hiç istemese de disiplinli gitmez. Selim, farklı bir yönelimle bu durumdan hafif sıyrıklarla kurtulmaya çalışır. Bu yönelim, Türkiye’de az dinlenen grup müziğinin dışına çıkıp, daha popüler olan müzik tarzında çalışmalar yapmaktır. Teoman Topçu’yla tanışması, bu yönde önemli bir adımdır. Teoman,ve Selim ilk stüdyo kayıtlarını birlikte yaparlar.
Selim edindiği tecrübeleri paylaşma fikrini hayata geçirmek için gitar dersleri vermeye başlar. 2001 de heavy metal yapan CRASH AND BURN grubuna dahil olur.Bas: Selim Eralp Davul: Erhan Çabuk Gitar: Özgür Arslan. Çeşitli bar programlarından sonra maddi zorluklar nedeniyle grup değiştirerek pop rock yapan Trip ,Gece melekleri ve tuş kilidi adlı gruplarda solo gitar çalmaya başlar.
Yıl 2002-2004…
TRİP GitarVokal:Serhat erkal Davul: Sedat Özbek.
Gece melekleri vokal:melek İrdem Bas:cihat Omay davul:sedat Özbek
tuş kilidi vokal:vedat Bilir bas:cihat Omay geri vokal:melek İrdem davul:sedat özbek
Evet, bu tarz çalışmalar Selim’in yapmak istediği müziği barındırmasa da kendi içindeki müziğe yatırım yapabileceği düşüncesiyle devam eder. Ada Ekspresi nin çeşitli nedenlerden müziğine eğilememesi Selim’i kendi projelerine yönlendirir ve YAZGI böyle başlar..
2004 sonunda 10 şarkıdan oluşan yazgı demosunu hazırlayıp 15 aylık vatani görevi için önce izmire sonra ankaraya gider.2005 mart ve 2006 mayıs.Döner dönmez yeniden derslerine ve grup çalışmalarına geri döner.Önce TRİP grubuyla 10 şarkılık bir demo albüm hazırlarlar(kayıtlar selim in ev stüdyosunda yapıldı) ve bir çok konser verirler.Albümdeki çıkış yokmu? adlı şarkıya bir klip çekilir(yönetmen:Teoman TOPCU) albüm çıkma safhasındayken grup içi problemlerden dolayı grup dağılır 2007.Daha sonra yeniden yapılanmaya giren KUKLA grubuna dahil olur ve 10 şarkılık bir demo hazırlarlar.demo yine selim tarafından kaydedilir 2008.
selim ışık bu güne kadar bir çok gurupta görev almıştır
1 predator -trash metal
2 ada ekspresi -prograssive metal
3 tuş kilidi -pop rock
4 crash and burn -heavy metal
5 trip -pop rock
6 Gece melekleri -pop rock
7 kukla
Selim şu anda yıllardır edindiği bilgileri yeni nesil gitarist adaylarıyla paylaşmak amacıyla gitar dersi videoları hazırlamaktadır.
selim IŞIK çalışmalarına ulaşabileceğiniz bazı linkler.
www.anatolianrock.com/selimisik
www.anatolianrock.com/kukla
www.herkesdinlesin.com/selimisik
www.herkesdinlesin.com/kukla
www.youtube.com/selimgitar
www.myspace.com/selimrock
hiçbiri aklınızda kalmazsa google a selim ışık yazmanız yeterli.

Selim Işık’ın Yazgı albümü ile ilgili değerlendirme yazısı

“Türkiye’deki rock müzik gruplarının azınlığı ve alternatif rock’ın giderek rock müziğinin yerini alması sonucunda Selim Işık’ın yaptığı bu albüm, progressive rock müziğinin halen var olduğunu ve bu türün Türkiye’de de yapılabileceğinin kanıtı adeta.*”

Beğenilerinize sunulan Selim Işık’ın bu demo albümü Türkiye’de Türkçe sözlü progressive rock müzik de yapılıyormuş düşüncesini getiriyor akla. İlk dinlediğinizde bu kayıtlar hatrı sayılır paraların yatırıldığı şirketlerden Sony, Üniversal ya da Emi’den mi çıktı acaba diyorsunuz. Oysaki evde, bilgisayar ortamında oluşmuş bir emeğin ürünü olduğunu öğrendiğinizde şaşkına dönüyorsunuz. (Kayıtların tamamı cake walk ve sound forge ile davullar ise fruity loops ile yapılmış.)
Selim Işık, parçanın herhangi bir yerinde attığı büyüleyici sololar, sürekli modülasyon, değişen ritmik öğeler ve dinamizm ile muhteşem bir platform sunuyor dinleyicilere. Üstelik gitarda iddialı görünmesine rağmen çalgısının bir amaç değil araç olduğunu ifade ediyor. Bu demo albümde davulla gitarın uyumunu, sürekli devinimi, çeşitliliği yani müziğe dair aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz. Bir de bakıyorsunuz ki, bu artık onun yazgısı olmaktan çıkmış ve sizin yazgınız oluvermiş. Müziğin asiliği, hükmedişi, mevcut sisteme karşı duruşu, rock müziğe olan sevginizi en üst seviyeye çıkarıyor. Müziğe yeni başlamış kişiler için, ezgisel hafızalarını tam anlamıyla genişletecek ve yeni çalışmalarında onlara örnek teşkil edecek bir progressive rock tanıtım albümü olma özelliğini de yanında getiriyor.
Müziğinde bu aşamalara gelene kadar pek çok tarzlarda çalışmak zorunda kalan ama özde yapmak istediği müziği asla unutmayan sanatçı, yıllardan beri arayışları ve idealleri doğrultusunda ısrarla içindeki müziği anlama ve icra etme yoluna gitmiştir. Sözlerdeki anlam ve söyleyiş güzelliği kimi zaman müziğinin önüne geçse de amacından asla şaşmadan sizi yeniden ezginin kollarına atıverir.
Daha önceki müzik sohbetlerimizde Selim Işık’ın sık sık üzerinde durduğu ve vurgulayarak söylediği bir söz vardır: “Kendi müziğimizi yapmalıyız. İyi bir müzisyen üretken olmalıdır. Yorumculuk ikinci plandadır. Hatta bazen yorumculuk taklit etmekten öteye gitmez.” Kimileri bu taklit söylemine karşı gelseler de doğruluk payının da yadsınamayacak kadar büyük olduğunu düşünüyorum.
İlk solo albümü olan yazgı, yıllar süren bir birikimin, yaşanmışlığın olgun ürünlerini veriyor bizlere. Albümde söz-müzik-düzenleme Selim Işık’a ait. Davullarda ve gitarda yine kendisi Bass gitarda ise Umut Yenilmez vardır.
Yazgı isimli demo albümünün şarkı listesi şöyledir;
1. çöl
2. göç – soru – re minör
3. yazgı
4. bilinmez
5. hayallerin çocuğu
6. ben kendimden yoruldum
7. sükun
8. yaşamdan yana
9. derin
10. dağlar

Türkiye’deki rock müzik gruplarının azınlığı ve alternatif rock’ın giderek rock müziğinin yerini alması sonucunda Selim Işık’ın yaptığı bu albüm, progressive rock müziğinin halen var olduğunu ve bu türün Türkiye’de de yapılabileceğinin kanıtı adeta.*”

kaynak:gitardersivideo

Yorumlar

Yorumlar

Hakkında Gitar Ogreniyorum